Hardin County election ballot firming up

APRIL 5 –  Today at noon was the qualifying deadline for the Aug. 2 Hardin County election, and its one of the most populated local ballots in years.

Hot races include county clerk, with six vying for the office; five running for the two District 5 county commission seats and four in District 6; four for county mayor and three for sheriff.   

According to the Hardin County Election Commission, the following candidates have qualified for the ballot. The deadline to withdraw from the ballot is noon on Aug. 12. 

 

•Register of Deeds – Julie Gail Adkisson (I)

•Sheriff – Johnny Morgan Alexander, T.J. Barker, Sammy Davidson (I)

•Road Superintendent – Steve Cromwell (I)

•County Clerk – Stephen Creasy, Jack May, Candace L. Murphy, Tammy Kerr Riddell, Tina Berry Smith, Paula Robinson Wilhite (I)

•County Mayor – Kevin C. Davis (I), L.C. Harris, Garry Welch, Jonathan White

•County Trustee – Shawn E. Duren, Linda L. McCasland (I)

•Circuit Court Clerk – Diane Polk (I)

•School Board, Dist. 2 – Janie Hinton Milender (I)

•School Board, Dist. 4 – Gary W. Vickery (I)

•School Board, Dist. 6 – Jeanell Franks Dennis (I)

•School Board, Dist. 8 – David Baker (I)

•School Board, Dist. 10 – David Burgess (I), Greg “Orby” Seaton

•County Commissioner, Dist. 1 – Gary L. Combs (I), Fred McFalls (I), Stanton K. Murphy

•County Commissioner, Dist. 2 – Joe Bonee (I), Adam Coleman (I)

•County Commissioner, Dist. 3 – Steve Ballard (I), Roger L. Jenkins (I) 

•County Commissioner, Dist. 4 – Charles Holloway (I), Charles D. Rickman (I)

•County Commissioner, Dist. 5 – Swen Albers, Tony Conaway, Lennis Gray, Shirley Matlock, Kathy Smith (I)

•County Commissioner, Dist. 6 – Philip Blackwelder, Nickie L. Cagle (I), Timmy T. Keen, Billy Penick

•County Commissioner, Dist. 7 – Mike Jerrolds (I), Brandon Morris (I), Jimmy G. Neill

•County Commissioner, Dist. 8 – Wally Hamilton (I), Paul Riddell (I)

•County Commissioner, Dist. 9 – Larry Ward Byrd (I), Emery L. White (I)

•County Commissioner, Dist. 10 – James S. Berry Jr., Mike Fowler (I), Brodie Johnson (I) 

•Road Board, Dist. 3 – Robby L. Jenkins, Jamie Lee Johnson (I)

•Road Board, Dist. 4 – Billy J. Grooms (I)

 

Search Our Site

Web Analytics